Honzův zápisník

Kolik stojí jedno tričko?

Stovku? Dvě? S tím pravým nápisem i tisícovku. Ale to není jeho skutečná cena. To je jenom částka, co zaplatíme v obchodě. Peníze, které jsme předtím vyměnili za náš čas.

Ale skutečná cena takového bavlněného trička nemá s penězi nic společného.

Pro pochopení to vezmu od začátku.

Bavlníky nerostou všude. Spíš v zemích třetího světa. A protože jsou dost náchylné na všemožnou havěť, je potřeba je řádně kropit nějakým všuhubícím sajrajtem. Tak nám na pěstování bavlny připadá 16 % světové spotřeby pesticidů. Samozřejmě těch nejlevnějších, toxických, karcinogenních sraček. Páč nadnárodní korporace nutí tamní farmáře tlačit cenu co nejníž.

K tomu se plantáž před sklizní šplíchne dávkou defoliantů. Aby rostlinám opadaly listy a snadno se sklízelo.

Takže o podlomené zdraví místních a kontaminovanou podzemní vodu je postaráno.

Taky je potřeba zavlažovat. Voda. Hóóódně vody. Až nám jí v kdysi obrovském Aralském jezeře zbyla sotva desetina původního objemu. To máme dalších pár zničených lidských životů. O přírodě nemluvě.

Sklizeno?

Yes! Samozřejmě za pomocí strojů, co pořádně zvalchovaly půdu. No nic, příští rok přidáme víc hnojiva.

A do fabriky s tím. Tam se to balvněné vlákno hezky upraví ropným olejem, vybělí chlórem, při barvení se přidá trocha organochloridů a formaldehyd pomůže, aby se nám to tričko hezky žehlilo, nesráželo, nesmrdělo nežmolkovalo a tak.

Ještěže má ta asijská továrna tak výkonnou čističku vody.

Ale co s tričkem v Asii? V New Yorku, Londýně, Praze i Bruntále si lidi potřebují udělat radost. Tak co ho naložit na nějakou pořádnou lodičku? Deset tisíc litrů nafty a jedeme. Jen doufejme, že při té cestě přes půl světa z ní neuniká žádný olej a námořníci nehážou flašky od koly do moře.

A tady ho máte, paninko! Krásné nové tričko. Tento měsíc už třetí.

No není to krásné, že vyděláváme tolik, že můžeme mít plnou skříň hader, každý ráno stepovat před zrcadlem a přemýšlet, jestli si dneska vezmeme tohle, nebo to druhý?

Bohužel, až tak nevyděláváme. Spíš poděláváme.