Honzův zápisník

Zavedl bych měsíc bez svozu odpadu

Abychom si všichni uvědomili, kolik ho vyprodukujeme. Protože takhle, když jednou za týden přijedou popeláři a všechen ten bordel si odvezou s sebou, tak vlastně žijeme v úžasně čistým prostředí.

Sejde z očí, sejde z mysli.

Ale kam jako všechen ten odpad směřuje?

Na nějakou hnusnou skládku, kde ho za čas zahrnou hlínou. A takhle budeme pokračovat tak dlouho, dokud naše děti nezačnou kopat základy svýho domu a tam nenajdou naše posraný plínky, obaly od tatranek a tričko s nápisem… Kenvelo? Co to jako bylo?

Strávil jsem pár měsíců v jihovýchodní Asii, kde žadný popeláře nemají. Svoz komunálního odpadu tam téměř neexsituje. A nějaký třídění, no tak to je úplnej nonsens.

Takže se ten bordel valí všude po ulicích.

Pod tou hromadou láhví od Coca Coly kdysi býval koš. Vlezete do moře a o nohy se vám otírají igelitový pytlíky. Vysbíráte kus pláže a po odlivu můžete začít znova. Jakobyste nic neudělali.

Tam je alespoň vidět, jakej je to průser. Průser, co nás reálně ohrožuje na životě.

Nechci shazovat problémy, který tady řešíme. Jako třeba opsaný diplomky ministrů, xenofoba místopředsedou sněmovny a rok co rok rozkopaný silnice. Není to ok, ale všechno jsou to prkotiny oproti zásadním problémům, jako je právě planeta zamořená odpadem.

Takže co s tím?

Snížit vlastní produkci odpadu. Každej kousek se počítá. Takže než se půjdete najíst do Mekáče nebo si v Leo Expressu objednáte jídlo, tak popřemýšlejte, jestli si radši doma nenakrájíte mrkev.